Esélyegyenlőséget a nőknek!
2007.01.21. 13:52
Az uniós tevékenységekben teljes esélyegyenlőséget sürget a nőknek az EP
|
Az uniós tevékenységekben teljes esélyegyenlőséget sürget a nőknek az EP 2007. január 19., péntek |
|
Veres Béla, az MTI tudósítója jelenti: Sürgették az Európai Parlament képviselői egy csütörtökön Strasbourgban elfogadott jelentésben, hogy a nők esélyegyenlőségének biztosítása minden uniós tevékenységben jusson szerephez.
A témáról folytatott, interneten is közvetített plenáris vitában Járóka Lívia (Fidesz-MPSZ) rámutatott, hogy az esélyegyenlőséget sokan - nagyon hibásan - versenyként, harcként élik meg, míg Gurmai Zita (MSZP) egyebek között arról beszélt: az esélyegyenlőség érvényesítése nem vezethet a két társadalmi nem szembeállításához.
A jelentés azt kéri a képviselőcsoportoktól és az európai politikai pártoktól, hogy mozdítsák elő a nők részvételét a közéletben és indítsanak több nőt a választásokon. A végső szavazással ugyanakkor kikerült a dokumentumból az a rész, amely arra szólította volna fel a pártokat, hogy egyes testületeiknél vezessenek be kötelező kvótarendszert a nők arányának növelésére.
Jelenleg a 785 EP-képviselő 30,36 százaléka, 238 nő. Magyarország 24 képviselője között 9 nő van (38 százalék). Arányosan a legtöbben a svédek vannak: 19 képviselőből tíz nő. Fele-fele a férfiak és a nők aránya a luxemburgi és az észt képviselők között. A hollandok 44, a dánok 42 százaléka hölgy. A sor másik végéhez állnak közel a csehek 21, az olaszok 18 és a lengyelek 13 százalékkal, a ciprusi és a máltai képviselők között pedig egyetlen nő sincs. Az újonnan csatlakozott Románia és Bulgária küldöttei között 31, illetve 28 százaléknyi nő található.
Néppárti vezérszónokként Járóka Lívia azt mondta, Európában "még nagyon távoli cél a nemek közötti esélyegyenlőség elvének integrálása a társadalom mindennapjaiba, eljuttatása az emberekhez, a berögzült sztereotípiák elleni harc, a nők kapacitásának, tudásának minél gyümölcsözőbb kihasználása, valós esélyegyenlőségünk".
Az európai politikai pártoknak törekedniük kell arra, hogy "előmozdítsák a nők részvételét a közéletben, hogy több nőt indítsanak a választásokon, itt a parlamentben pedig ösztönözzék és megteremtsék az igazságosabb és egyenlőbb reprezentációt" - fogalmazott.
Gurmai Zita szerint fontos cél, hogy a nemek közötti egyenlőség politikája távlatosan is áthassa az összes szakpolitikát és jelen legyen minden szinten. De "nem szabad, hogy ez a férfiak-nők szembeállításához vezessen, hanem arra kell törekedni, hogy mindenki belássa, a női szempontok érvényesülése a férfiak érdeke is" - vélte.
2007 az esélyegyenlőség uniós éve, meg kell tenni mindent, hogy megszűnjenek a férfiak és nők közötti, az élet minden területén tapasztalható egyenlőtlenségek - hangoztatta a képviselő asszony.
MTI | |
|