El, kell érnünk, hogy itt, ezen a Fórumon a jog és igazság őshazájában elindulhasson nemzetközi szinten a nők életében is egy új társadalmi közgondolkodás
2006. 05. 28. - 21:42
Globálisan elfogadott tényé vált az, hogy a szegénység nőiesített jelenség. Aránytalanul nagyobb mértékben érint a szegénység bennünket. A szegények, gyakran több mint 70%-a nő, a családban a gyermekek a nőkkel együtt élnek sokszor csonka családban felnőve.. Ez nemcsak vidéki viszonylatban, hanem a nagyvárosokban is érvényes faji megkülönböztetés nélkül Az erőszak a kiszolgáltatottság a mindenkori gazdaságpolitikával, a foglalkoztatással és a diszkrimináció egyéb formáival szorosan összefüggő folyamat Ha munkahelye van egy nőnek , ott is van sok erőszak, (nem csupán szexuális, vagy fizikai értelemben), ám ez rejtve, van A lelki és a gazdasági erőszakot, jelzem itt Nem, mernek megszólalni, hiszen a munkahelyüket veszélyeztetik. Ezáltal a munkahelyi környezet a már lelki erőszakkal terhelté válik. Sőt a közterületeken is sok erőszakot látunk, a nőkkel szemben, ahol a városban erőszak van, és csak a börtönbüntetést ismerik válaszul, és nincs innováció és REHABILITÁCIÓ, ott folytatódik a szegénység, rossz városi környezet, és elvándorlás kezdődik, a város pedig lezüllik.
Üdvözlök minden kedves európai szervezetet és nőtársamat magam és a Magyar Szociális Fórum nevében El, kell érnünk, hogy itt, ezen a Fórumon a jog és igazság őshazájában elindulhasson nemzetközi szinten a nők életében is egy új társadalmi közgondolkodás. Én még azt tapasztalom, hogy a női NGO-k, de az egész civil szektor nem eléggé strukturált és szervezet, nem vesznek bennünket komolyan a mindenkori hatalom közszereplői.
Globálisan elfogadott tényé vált az, hogy a szegénység nőiesített jelenség. Aránytalanul nagyobb mértékben érint a szegénység bennünket. A szegények, gyakran több mint 70%-a nő, a családban a gyermekek a nőkkel együtt élnek sokszor csonka családban felnőve.. Ez nemcsak vidéki viszonylatban, hanem a nagyvárosokban is érvényes faji megkülönböztetés nélkül
Az erőszak a kiszolgáltatottság a mindenkori gazdaságpolitikával, a foglalkoztatással és a diszkrimináció egyéb formáival szorosan összefüggő folyamat Ha munkahelye van egy nőnek , ott is van sok erőszak, (nem csupán szexuális, vagy fizikai értelemben), ám ez rejtve, van A lelki és a gazdasági erőszakot, jelzem itt Nem, mernek megszólalni, hiszen a munkahelyüket veszélyeztetik. Ezáltal a munkahelyi környezet a már lelki erőszakkal terhelté válik. Sőt a közterületeken is sok erőszakot látunk, a nőkkel szemben, ahol a városban erőszak van, és csak a börtönbüntetést ismerik válaszul, és nincs innováció és REHABILITÁCIÓ, ott folytatódik a szegénység, rossz városi környezet, és elvándorlás kezdődik, a város pedig lezüllik.
Mindenhol a világon ugyanazt értjük a hátrányos megkülönböztetésen, a nők elleni erőszak megnyilvánulásában a nemiségünk miatt ért sorozatos hátrányokban
ITT és most közös gondolatra kell jutnunk a megoldások kimunkálásában, a nők kiszolgáltatott helyzetének a változtatása érdekében. Össze kell fognunk, az erőszakmentes világért a fenntartható fejlődésért, amely rajtunk nőkön nagyon nagymértékben múlik!.
Elkel érnünk a Nők nemzetközi intenzív összetartozásának az erősítését, amely újfajta szemléletváltással a női európai szolidaritás kialakulásához vezet! Vállaljuk fel sorsunkat cselekedjünk közösen azokért a fejlesztésekért és szolgáltatásokért, amelyekkel a nők hátrányos megkülönböztetése és az erőszakos cselekedtek sora megszüntethető! Az erőszakos cselekedetek többsége a családtag által a családon belül a _nővel_ szemben nemi hovatartozása alapján elkövetett fizikai, pszichikai és szexuális visszaélés. Ki ellenőrzi ezt ki figyel oda a lelkileg sérült bántalmazott nőkre ?Teszünk e értük a rehabilitációra a megelőzésre fordítunk e elég figyelmet.? Tények és tettek, hatások és befolyások, körülmények és kényszerek lépnek be a közösségek terébe.
Hatalom, befolyás, erőszak, elnyomás, kihívások és válaszok tagolják, függések és kötődések, kényszerítések és ellenállások osztják meg a társadalmak tagjait Odafigyelünk egymásra? Törődünk e elégé a másikkal? Sajnos nem. Elmaradtunk egy bizonyos fejlődési szakaszban. Amikor minket, Nőket egyenrangú félnek akarnak, feltüntetni akkor beszélünk is róla de nem ezt tesszük.. Tettekre van szükség és közös demonstrációkra!
Nem törvényeket kívánok felsorolni, amit a rendszerváltás óta hazánkban papíron megtettünk az esélyegyenlőség terén, sem az ezzel kapcsolatos intézkedések negatív sorát, melyek miatt a nőknek munkahelyük elvesztésével és a.-létbizonytalanság mindennapi rémével kell szembenézniük.
A sérült emberek lelki és pszichikai problémájára is szeretném a figyelmet felhívni Hiszem, hogy őket is bántalmazzák, csak senki nem kérdezi meg őket, vagy nem figyelnek rájuk.
A családon belüli erőszak nem magánügy. Számos nemzetközi egyezmény és javaslat kimondja, hogy a családon belüli nők és gyerekek elleni erőszak a nőkkel szembeni negatív diszkrimináció egyik formája, és ezért ennek megszűntetése állami feladat. Egy ilyen mértékű társadalmi problémát egyetlen civil szervezet sem tud egymaga megoldani
Széleskörű európai és nemzeti vonalakon társadalmi össze fogás szükséges az erőszak elleni küzdelemben is és még több megelőzési program és odafigyelés és kutatás A szociális társadalmi értelemben vett haladást demokratikus erőszakmentes civil hálózatokra, tisztességes emberi kapcsolatokra épülő Európa új arculatának felépítésében képzelem el és ezt Békével és EURÓPA Női arcának újra megformálásával teremthetjük csak meg. Magyarországon több mint 50 nőszervezet működik és több Nőszövetség., alapító tagja voltam a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NaNE) Egyesületnek, amely 1994. januárjában alakult azzal a céllal, hogy segélyvonalat indítson bántalmazott nők részére. 1997 szeptembere óta ingyenes telefonos szolgáltatással segélyvonalat működtet Az este 18-22.-ig tartó ügyelet napi 8-10 veréssel bántalmazással, családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyeket regisztrál.! A meghallgatás és az ítéletmentes megértés, valamint a családon belüli erőszak társadalmi jelenségéről szóló ismeretek terjesztése képzések, nagyon szükségesek. Célszerű az erőszak elleni kommunikációt az óvodákban, iskolákban elkezdeni a médiában, s Több nőszervezet kezdeményezett reformokat például olyan jogi, államigazgatási eljárási- területeken, ahol az állam jelenleg nem szolgáltat igazságot a családon belüli erőszak áldozatainak. Például a távoltartás nemrég elfogadott szabályozása, amelyet a női civil szervezetek nem tartanak megfelelő állami válasznak a problémára. Az állam tétlensége és a konkrét intézkedések körüli késlekedés továbbra is nők tucatjainak életébe kerül évente. Ennél is végzetesebb következményekkel jár azonban a nők jogvédelmének előmozdítására hivatott kormányzati feladatok pusztán formális megvalósítása, mivel azok elvégzését nem az emberi jogi szempontok, hanem a neo-liberális gondolkodású gazdaságpolitikai intézkedések vezérlik. Példa erre a multinacionális vállalatok megtelepedésével és cégeik terjeszkedésével a kiszolgáltatott helyzetű nők egész sora. Nem a tudós nem a politikus nem a szabályok ismerője, hanem csak egyszerű nőként a gyermekét egyedül nevelő anyák, a mai elszemélytelenedő társadalomban a kiszolgáltatott hátrányos helyzetű erőszakot elszenvedett nők és anyák védelmében szólók, és teszem meg. A MANIFESTBEN az Európai NŐK Közgyűlésén a NŐK Kiáltványában is további javaslataimat. Kérem, hogy pillanatnyi néma csenddel emlékezzünk meg azokról az édesanyákról, azokról, akik a háborúkban elesett fiaik miatt kiszolgáltatott helyzetben magukra maradtak! Azokról a z erőszakot elszenvedett nőkről, és gyerekekről, akik a brutális kegyetlenkedő erőszak és a kontinensünkön dúló erőszakos háborúk és a terrorizmus vétlen áldozataivá váltak!
Athén, 2006. május 5.
Volentics Vera elnök *HEP* Hosszútávú Egészségvédő Program Egyesület H- Budapest, 1044 Zrinyi.u.5. Phone: 00 –36-30-626-6853 Account number: OTP Bank: 11705008-20481230 Hep1@t-online.huhep@bpest.com